ביום ה' האחרון (24/2) הכריזו גוגל בבלוג הרשמי שלהם על שינוי אלגוריתמי במנוע החיפוש (הערה מאוחרת: העדכון זכה לשם הרשמי עדכון פנדה).

שינויים ועדכונים קלים מבוצעים בגוגל לעיתים קרובות. רק בחודש שעבר הודיעו גוגל על עדכון שנועד להסיר תוצאות לא מקוריות. אבל, בדומה לעדכונים אחרים, מעטים האתרים שהושפעו מהעדכון. (למרבה הצער והפליאה, עדין נותרו בתוצאות החיפוש לא מעט תוצאות משכופלות ומשוכתבות).

לא כך הפעם. כבר ביום ד', עוד לפני ההודעה הרשמית של גוגל, דווחו גולשים בפורום של SearchEngineWatch על נפילות והיעלמויות של דפים ואתרים שלמים.

11.8% מתוצאות החיפוש הושפעו מהעדכון.

נכון לכרגע העדכון בוצע רק ב google.com בארה"ב אבל בהמשך, בעולם כולו.

מהות העדכון: הסרת חוות התוכן והאתרים הדלים

עפ"י הודעת גוגל, מטרת העדכון היא להסיר מתוצאות החיפוש אתרים בעלי תוכן לא איכותי, לא מקורי, דל או נטול ערך לגולשים. מי שיתחזקו, לדברי גוגל, הם אתרים בעלי תוכן מקורי ואיכותי, לדגומא אתרים שמציגים מחקרים מקוריים, דוחות מעמיקים וכד'.

בגוגל הודיעו שהאלגוריתם לא מסתמך על חסימות אתרים שמבוצעות ע"י גולשים בגוגל כרום, אבל שמחו לגלות תאימות גבוהה בין האתרים הנחסמים ביותר לבין תוצאות העדכון. או במילים אחרות, האינדיקציה החיובית שקיבלו בגוגל, על תוצאות החסימות, עשויה לשמש אותם בהמשך, גם בתוצאות החיפוש

דיווחים מהשטח: מי נפגע?

דני סאליבן מ SearchEngineWorld נתן לעדכון את השם Farmer Update.

מכיון שהנפגעים העיקריים מהעדכון הם חוות התוכן (Content Farms) – אותן חברות המעסיקות כותבי תוכן זולים שמייצרים כמות מאסיבית של תכנים ממוחזרים ולא איכותיים, להבדיל מתכנים מקוריים שנכתבים ע"י מומחים מקצועיים.

אחת מחוות התוכן המפורסמות בארה"ב היא אתר ehow.com שהוא אוסף מאמרי 'how to' ברובם בינוניים ומטה ובמיעוטם איכותיים. האתר באמת ירד מעט בחלק מתוצאות החיפוש, אבל לא נפגע מהותית.

בפורומים השונים מצאתי בעלי אתרים שמדווחים שאתרים שלהם שמבוססים על תוכן דל, נפגעו ואף נעלמו, כמו גם אתרים שמבוססים על קישורים לא איכותיים. כמובן שכשאתרים דלים נפגעים, מושפעים מכך גם האתרים שדורגו על סמך קישורים נכנסים מאותן חוות.

יהיה מעניין לראות מה יקרה פה בארץ כשהעדכון ייושם: מה יקרה לאתרי המאמרים ובפרט לקטנים יותר שמבוססים בעיקר על תוכן דל ומשוכתב, מה יקרה לאתרים שקודמו באמצעות מאמרים דלים מקשרים? מה יקרה לאתרים התומכים, לחוות הקישורים ולאתרי ה MFA?

מה דעתכם?

מיכל כהן וובגורו

מיכל כהן

מייסדת ומנהלת את WebGuru קידום אתרים. מקדמת אתרים, בעלת ניסיון מקצועי רב שנים בהובלת פרוייקטי קידום, ייעוץ SEO לחברות, ניהול קמפיינים ב-Google Ads, אפיון ותכנון אתרים. מהנדסת תוכנה וסטטיסטיקאית (B.Sc). נשואה ואמא לשלושה.

רוצה להתקדם איתנו?

שלח לנו את כתובת האתר שלך ונחזור אליך בהקדם:

חייגו אלינו צרו קשר

רוצה להתקדם איתנו? לייעוץ צור קשר